Magyarországon először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást megelőzően egy VR-szemüvegen keresztül virtuálisan megjelenítették a daganatot és annak környezetét, ezzel pontos képet kapva a tumor elhelyezkedéséről és a környező erek állapotáról. Az eljárásnak köszönhetően a műtéti idő lerövidíthető, a szövődmények kialakulásának esélye pedig csökken - közölte az egyetem az MTI-vel.
"Az eljárás újdonsága a műtét előkészületében, a tervezésben rejlik. Az MR felvételek alapján egy szoftver segítségével háromdimenziós modellek készülnek a tumorról, melyeket VR-szemüveggel az operációt megelőzően megjelenítünk. A szemüvegben magunk előtt látjuk a daganatot, annak környezetét, a fontos képleteket és az ereket" - idézi a közlemény Prokopp Tamás gyermeksebészt, az első hazai műtétet végző orvost.
Dr. Prokopp Tamás, a műtéti eljárás egyik kulcsfigurája kiemelte, hogy a VR-szemüveg használata lehetővé teszi a sebészek számára, hogy már a valódi beavatkozás előtt „lássák” a daganatot és annak pontos helyzetét, ami növeli a műtétek sikerességét és csökkenti a veszélyes szövődmények kialakulásának esélyét. Különösen fontos ez olyan esetekben, amikor a daganat nehéz helyen van, vagy életfontosságú erekkel van körülvéve.
A technológia alkalmazásának köszönhetően nem csak a műtétek pontosabbak és biztonságosabbak lehetnek, de a beavatkozások ideje is jelentősen lerövidülhet. Ezáltal a páciensek hamarabb térhetnek vissza a mindennapjaikhoz, a gyógyulási folyamatuk felgyorsul.
Ez az újítás nem csak Magyarországon, de nemzetközi szinten is jelentős előrelépést jelenthet a gyermekonkológia területén, új lehetőségeket nyitva meg a beteg gyermekek gyógyításában.