2021 egyik nagy sztorija volt az NFT, olyan őrület alakult ki körülötte, ami azóta sem csillapodott. Márpedig, ha kizárólag digitálisan létező művészeti alkotások vagyonokat érhetnek a virtuális térben, miért ne érhetnének szintén vagyonokat a virtuálisan létező telkek és ingatlanok?
A virtuális ingatlanokkal való kereskedés gyakorlatilag logikus továbblépés a kriptovalutákkal (melyekkel amúgy az ingatlanok adás/vétele és bérlése történik) kezdődő, majd az NFT-őrülettel folytatódó úton. Azt még a befektetők is elismerik, hogy egyelőre nagyon az út elején járunk, de szakértők szerint pont ezért ez az a pont, amikor érdemes beszállni.
Ingatlanok a virtuális valóságban
A virtuális ingatlanok gyors felfutása abból az elméletből indul ki, hogy a web 3.0 és a virtuális valóság a következő években elképesztő felfutáson megy majd keresztül. A folyamatra jelentősen hatott, amikor tavaly októberben a Facebook-vezér Mark Zuckerberg bejelentette a vállalat Meta névre váltását, valamint kifejtette, hogy a vállalat jövőjét a metaverzumban, vagyis a virtuális valóságban látják és kizárólag ebben az évben tízmilliárd dollárt fognak költeni erre.
A hírre iszonyatosan megugrottak a virtuális ingatlanok árai, a szakemberek 400-500 százalékos áremelkedést jegyeztek. Persze azt még a legoptimistább befektetők is tudják, hogy ez nem fog egyik pillanatról a másikra megvalósulni, sőt a metaverzum még egy-két év alatt sem válthatja fel a mai ismert közösségi médiát. A siker egyik elengedhetetlen feltétele lenne például egy olyan szemüveg piaci áttörése, ami a viselőjének képes egyszerre mutatni a virtuális világot és a valódit is (mixed reality glasses), és már számos cég dolgozik azon, hogy ezt mihamarabb a piacon láthassuk.
Ezzel együtt is inkább évtizedes távlatban kell gondolkodni a virtuális világok totális térnyerésében, már ha osztjuk azt a nézetet, hogy ez egyszer valóban megvalósul majd: ha nem fog, azon sokan fognak rengeteg pénzt bukni. Vagyis a virtuális ingatlanokkal kereskedés ma egyértelműen egyfajta piramisjáték, ami a korai beszállóknak nagy sikerrel kecsegtet, feltéve, hogy a piac tartja az ígéreteit és tényleg tartósan növekedni fog, az emberek és a világ pedig elhiszik, hogy azok a pixelekből összerakott telkek és épületek valóban érnek valamit.
forrás: https://nlc.hu/otthon/20220316/virtualis-ingatlan-piac-metaverzum/